Blog unraid.pl

photo-1586282391148-678dfdc82378

Chwila przerwy czyli czytaj instrukcje obsługi!!!

photo-1586282391148-678dfdc82378

Może ktoś czeka na kolejny wpis o pierwszych krokach w konfiguracji unraid a tu nic się nie pokazuje. Część wpisu o pierwszej konfiguracji czyli budowaniu tablicy w unraid jest już prawie gotowa. Niestety nie byłem w stanie go dokończyć ponieważ... nie przeczytałem instrukcji obsługi mojej płyty głównej :). Co się stało?

Postanowiłem zakupić dysk twardy Intel SSD6 1TB (M2) aby zamienić dysk Crucial SSD 525GB (SATA) w mojej konfiguracji. Dysk SSD w mojej konfiguracji służy jako cache. Dyski te są także wykorzystywane przez wirtualne maszyny. Szybkość to jedna sprawa a druga to wielkość. Wprawdzie nie przetrzymuję na dyskach wirtualnych maszyn jakieś wielkiej ilości plików ale posiadając trzy wirtualne maszyny de facto na dysku cache, który nie tylko przez wirtualki jest używany, zostaje niewiele miejsca (190 GB). Postanowiłem więc jeszcze przed konsekwencjami związanymi z koronawirusem (skok cen sprzętu komputerowego) kupić i podmienić dysk cache. Z racji tego że posiadam w płycie głównej dwa porty M2 wybór padł na Intel'a SSD6 1TB M2. Dysk w przystępnej cenie choć i tak już droższy niż dwa miesiące temu. Co do szybkości? Parametry podawane przez producenta to zapis i odczyt na poziomie 1800MB/s. Nie jest to być może najszybszy dysk M2 ale i tak szybszy od posiadanego przez mnie dotychczas Cruciala po łączu SATA. No i przede wszystkim większy.

Dokonuję podmiany i sytuacja wygląda następująco. Dysk M2 wsadzony a dysk Crucial SATA wyjęty. Odpalam komputer i... nie ma dwóch dysków twardych z danymi które powinny być w mojej tablicy. Tablica nie wstaje ponieważ system komunikuje, że jest zbyt dużo błędów w tablicy - pomimo iż nie posiadam zabezpieczenia dysków dyskiem parzystości. Dysk cache M2 Intel SSD6 jest jak najbardziej widoczny i gotowy do użycia. W czym więc problem? Nie przeczytałem instrukcji obsługi mojej płyty głównej w której na stronie 17 w wolnym tłumaczeniu wyraźnie jest napisane że: Ze względu na ograniczoną liczbę linii zapewnianych przez zestaw układów, dostępność złączy SATA może zależy od typu urządzenia zainstalowanego w złączu M.2. Szczegółowe informacje znajdują się w poniższej tabeli. Co nam mówi tabela?

tabela-gigabyte

W tabeli widzimy wyraźnie, że kiedy wpakujemy do łącza M2A dysk taki jak mój to nie mamy dwóch wejść SATA - ASATA3 0 oraz ASATA3 1. Pod te złącza mam podpięte właśnie te dwa dyski twarde z danymi których nie widziałem po uruchomieniu komputera. No niestety - coś za coś. Masz prędkość i większy dysk cache ale nie będziesz miał możliwości korzystania z dwóch dysków twardych podpiętych pod SATA. Unraid zachował się jak najbardziej prawidłowo i poinformował mnie o tym że jest zbyt duża ilość błędów w tablicy. Morał z tego taki że przed zakupem trzeba zapoznać się z instrukcją płyty głównej aby wiedzieć, że może nas spotkać coś co zniweczy nasze plany i ileś tam czasu roboty (aby wsadzić dysk M2 musiałem wykręcać kartę graficzną itd). Musiałem więc wrócić do poprzedniej konfiguracji i będę musiał coś wykombinować z danymi z dysku którego będę się pozbywał. Zmarnowałem od cholery czasu a nie mam go zbyt wiele.

Także czas który miałem poświęcić na dokończenie wpisu poświęciłem na żonglowanie tailami i wkurzanie się :) Postaram się jak najszybciej dokończyć kolejny wpis a ten opublikowałem na szybko aby ustrzec wszystkich przed takimi sytuacjami. Reasumując: trzeba czytać instrukcje obsługi płyt głównych i trochę zwolnić choć chciało się być szybkim jak dysk SSD M2.

Pozdrawiam

Poprzedni wpis
20 / 29
Następny wpis