Blog unraid.pl

scrutiny

Ciekawe aplikacje w systemie Unraid: Scrutiny

Na kanale UnraidPL pojawił się kolejny film o ciekawej aplikacji w systemie Unraid: Scrutiny. Zapraszam do oglądania i komentowania. Film można też obejrzeć pod tekstem o aplikacji.

Scrutiny - co w dyskach piszczy

Dzień jak co dzień…  Poranna kawa po śniadaniu… Dzień jak co dzień… W wolnej chwili rzut oka na Dashboard w Unraid…. Dzień jak…. No już nie jak co dzień!!! 65 błędów dysku parzystości to nie dzień jak co dzień. To zapowiedź kłopotów. I to poważnych kłopotów bo kiedy wszedłem głębiej okazuje się że to nie błąd kabla czyli tzw. błąd połączenia. To błąd zapisu. Znaczy dysk się kończy. Zaczyna się kończyć.

Ten opis mojego poranka może być też opisem Twojego, drogi czytelniku. Dyski tzw. talerzowe to dyski elektroniczno/mechaniczne.  Czas ich pracy od momentu pierwszego startu jest policzony (no chyba, że nie zastartują od razu). Oczywiście producenci prześcigają się w liczbach jaki to dany model dysku ma czas pracy itd. itp. Prawda jest taka, że często od konkretnego egzemplarza danego modelu zależy jak długo będzie działał. Kiedyś czytałem statystykę awarii dysków twardych i wychodziło z niej, że dyski twarde najczęściej odmawiają posłuszeństwa na samym początku użytkowania. Potem krzywa awaryjności spada i wyrównuje się na pewnym poziomie żeby następnie znowu skoczyć… po kilku latach działania. Nie pamiętam dokładnie tej statystyki, czyli po ilu latach pracy dyski ulegały awarii ale z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że to bardzo bliskie prawdy. Oczywiście zdarzają się serie dysków twardych które już po wyjeździe z fabryki są skopane. Tak było kiedyś z dyskami Seagate w których było uszkodzone oprogramowanie i dyski zachowywały się bardzo dziwnie - wtedy wystarczył upgrade oprogramowania i było wszystko ok. Jednak krzywa awaryjności dysków którą przytoczyłem wcześniej w moim przypadku bardzo się sprawdza - albo miałem dyski, które nie startowały zaraz po zakupie (dwa takie przypadki) albo mam dyski, które pracują latami i z dużą obawą patrzę na to ile maja najechane, czekając na ich koniec.

Dla dysków twardych ważne są też warunki w jakich dany dysk jest używany. Najczęstszymi przyczynami awarii są albo elektronika (jesteś w tyłku praktycznie od razu bo dysk po prostu głupieje) albo mechanika (czyli albo nie zastartuje bo mechanizm siadł albo zaczynają się błędy zapisu na powierzchni dysku). Oczywiście te dwie usterki mogą mieć charakter mieszany - padnięta elektronika dysku może generować błędne zapisy itd. Jednak nie o to chodzi aby robić tutaj statystykę co częściej jest przyczyną i jakie są objawy uszkodzenia twardziela. Dysk pada i dla każdego użytkownika NAS’a jest to sygnał alarmowy - czas szykować się aby głębiej sięgnąć do kieszeni. System operacyjny jaki by to nie był poinformuje użytkownika że coś jest nie tak. Może to być jak w moim przypadku informacja Error: 65. Czyli 65 błędów dysku. Wtedy czas na zajęcie się diagnostyką i sprawdzaniem czy przypadkiem to nie jest źle wsadzony/luźny kabel czy też poważniejsze tematy. Jeśli wykluczymy pierwszą możliwość to pozostaje już tylko SMART. W przypadku Unraid mamy dostęp do SMART’a dysku twardego. Możemy nawet od razu wywołać test SMART i zapoznać się z jego wynikiem. Ale moim zdaniem obsługa SMART'a nie jest zbyt przyjemna jeśli chodzi o jego użytkowanie. Jest natomiast bardzo fajny program, który poprzez okno przeglądarki www pokazuje nam wyniki testów SMART wszystkich dysków twardych jakie mamy w systemie. Program ten to Scrutiny.

Instalacja oprogramowania jest bajecznie prosta i zademonstruje ją na filmie na moim kanale (film na końcu tekstu). Pokaże także jak się ten program obsługuje.

Po starcie programu  wykonuje test SMART każdego dysku i informuje nas czy dysk dany test przeszedł. Działanie programu możemy podejrzeć poprzez logi w dockerze. Bez względu na to czy dysk przeszedł test czy też nie (co gorsze oczywiście) możemy wejść w detale podglądu i mamy tam już pełną listę testu SMART i (jeśli dysk nie przeszedł testu) dokładny opis co jest nie tak z naszym nośnikiem danych. W pierwszym okienku po wejściu w szczegóły mamy tzw. wartości krytyczne a poniżej możliwość kliknięcia i obejrzenia wszystkich szczegółów testu SMART. Wszystko podane jest w ładny i przystępny sposób i jest o niebo wygodniejsze niż działanie w Unraid. Polecam ten programik aby w łatwy sposób sprawdzić co w naszych twardzielach piszczy. Życzę miłego użytkowania i tylko komunikatów: PASSED.

1 / 29
Następny wpis